Haber

Tutuklu gazeteci Sedat Yılmaz’dan gazetecilere destek: Karşılaştığınız şiddeti kınıyorum

DUVAR –Gazeteciler hakkında başlatılan soruşturmalara savcı ve hakimin eşinin atanmasına ilişkin yapılan paylaşımlar nedeniyle tepki gösteren tutuklu gazeteci Sedat Yılmaz, gazetecilerin mesleğe olan bağlılığını kutladığını ifade etti. avukat, uygulanan şiddeti kınadı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında, Diyarbakır’da 13 ay sonra serbest bırakılan 18 gazetecinin iddianamesini hazırlayan savcı ve hakimin eşinin mahkeme heyetine atanmasına ilişkin haberin çıkması üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında 25 Temmuz’da gazeteciler Sibel Yukler, Evrim Deniz, Delal Akyüz, Evrim Kepenek ve Fırat Can Arslan gözaltına alındı. Gazeteci Fırat Can Arslan’ın “terörle mücadelede görev alan kişileri hedef göstermek” suçundan tutuklandığı soruşturmada, 4 gazeteci denetim kuralıyla serbest bırakıldı.

Gazetecilerin gözaltına alınmasına ve tutuklanmasına meslektaşları da tepki gösterdi. Mezopotamya Ajansı (MA) editörü gazeteci Sedat Yılmaz, meslektaşlarının maruz kaldığı şiddeti kınadığını belirterek, tutuklu bulunduğu Sincan 2 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nden avukatı aracılığıyla mesaj gönderdi.

Dayanışmaya vurgu yapan Yılmaz, yaptığı açıklamada, “Değerli meslektaşlarım, cesur duruşunuzu ve gazeteciliğe olan bağlılığınızı kutluyorum. Bu nedenle maruz kaldığınız şiddeti kınıyor, geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Dayanışma ile özgür günler yakındır. Sevgi ve selamlarımla.”

FIRAT CAN ARSLAN ADRESİNİ PAYLAŞTI

Soruşturma kapsamında tutuklanan gazeteci Fırat Can Arslan’ın bireysel sosyal medya hesabından “Kalemimizi kırmayacaklar” notuyla paylaşılan tweet’inde mektubun adresi de yer aldı. Arslan’a mektup göndermek isteyenler için adres: Sincan 1 Nolu F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu C.5 80 (HABER MERKEZİ)

haber-darende.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu