Ekonomi

Brent Petrol Yükselişte: Varil Fiyatı 81,38 Dolara Yükseldi

Brent petrolünün varili uluslararası piyasalarda 81,38 dolardan işlem görüyor.

Cuma günü 80,81 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 80,61 dolardan tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.21’deki kapanışa göre yüzde 0,96 artışla 81,38 dolara yükseldi. Aynı zamanda West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü varil başına 76,82 dolardan alıcı buldu.

Geçtiğimiz hafta son 4 ayın en düşük seviyesine ulaşan petrol fiyatları, arz endişelerinin yeniden alevlenmesiyle yükselişe geçti.

Suudi Arabistan ve Rusya liderliğindeki OPEC+ grubu, piyasa koşullarını değerlendirmek ve üretim politikasını gözden geçirmek üzere 26 Kasım’da Viyana’da toplanacak.

Grubun söz konusu toplantıda fiyatları istenilen seviyede tutabilmek için ek üretim kesintisi yapabileceği yönündeki haber akışı, piyasalarda arz kaygılarına yol açıyor.

Uzmanlar, toplantının en önemli konusunun Suudi Arabistan’ın 1 milyon varillik gönüllü üretim kesintisi olacağını söylüyor.

Geçtiğimiz hafta önemli ekonomilerden gelen zayıf ekonomik veriler nedeniyle piyasalarda küresel petrol talebine ilişkin endişeler devam ediyor ve fiyat artışlarını sınırlıyor.

Öte yandan Filistin-İsrail çatışmasına ilişkin gelişmeler piyasaların odağında olmaya devam ediyor.

Brent petrolde teknik olarak 81,56 ile 82,40 dolar aralığının direnç, 80,72 ile 79,88 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu