Teknoloji

Bilim insanlarından bir sürpriz uyarı daha geldi: “Uzayda seks yapmadan önce iki kere düşünün”

Uzayda cinsel ilişkiye giren insanların potansiyel tehlikelerini araştıran yeni bir makale, yakın gelecekte uzay turistlerinin cinsel ilişkiye girmemeyi kabul etmeleri gerekebileceğini öne sürüyor.

Şu anda uzay turizmi çok zenginler için bir kavram olarak görülüyor ve zamanlarının çoğu diğer turistlere yakın yerlerde geçirileceği için, sıfır yerçekiminde seks yapmak Çok fazla fırsat olmayabilir. Ancak bu durum gelecekte değişebilir ve yeni makale, uçuşlar uzadıkça uzay bağlantılarının oluşma ihtimalinin artacağını öngörüyor.

Ekip raporlarında, “ Tüm uzay turizmi katılımcılarının, uzay uçuşu sırasında mikro yerçekimine ve artan iyonlaştırıcı radyasyon seviyelerine maruz kalırken cinsel faaliyetlerden kaçınacağını varsaymak gerçekçi değildir. Bu, gelişen uzay turizmi endüstrisi için önemli bir risk oluşturan uzayda kontrolsüz insan hamileliği olasılığını artırıyor.” diyor.

Sorun: Uzayda hamile kalmak

Endüstri tarafından gözden kaçırıldığını söyledikleri bu sorun, gezegenimizin koruyucu atmosferi dışında hamile kalan birinin yaratabileceği etki etrafında dönüyor.

Takım, ” Bu uzay ortamlarının insan üremesinin ilk aşamalarındaki etkileri ve bunların insan yavruları üzerindeki uzun vadeli sonuçları hakkındaki bilgimiz henüz emekleme aşamasındadır.diye yazar ve şöyle devam eder: Muhtemel zararlı sonuçlar arasında biyolojik nitelikte olanlar – örneğin insan yavrularındaki gelişimsel anormallikler – ve sosyal ve ticari nitelikte olanlar – örneğin davalar, itibar zedelenmesi ve mali kayıplar yer alır.

Ekip, problemlerin uçuştan sonra da devam edebileceğini ve radyasyonun spermler üzerindeki etkilerinin potansiyel olarak üç aya kadar sürebileceğini belirtiyor.

Etkileri azaltmak için ekip, uçuştan önce katılımcılara riskler konusunda danışmanlık verilmesini öneriyor ve şöyle diyor: Uzay uçuşu sırasında veya kısa bir süre sonra hamile kalırlarsa, sonuçlardan yalnızca katılımcılar sorumludur. belirten yasal bir feragatname imzalamalarının istenmesini tavsiye ediyor”. Ayrıca doğum kontrolünü kullanmanın değerine de dikkat çekiyor, ancak ” Bariz bir endişe, bir uzay ortamında insan doğum kontrol yaklaşımlarının etkinliğine dair herhangi bir çalışmanın veya doğrulamanın olmamasıdır.“Gerçek sağlık sorununu vurguluyor.

Makale, Uzay Turizmi Konferansı 2023 öncesinde Zenodo’da yayınlandı…

akpinarajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu