Ekonomi

Yellen, SVB Financial Group’un yaşadığı kayıpların ardından bazı bankalarla ilgili gelişmeleri takip ettiklerini belirtti.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, SVB Financial Group’un yaşadığı kayıpların ardından bazı bankalarla ilgili gelişmeleri “dikkatle” takip ettiğini belirtti.

Yellen, dün ABD Başkanı Joe Biden’ın Kongre’ye sunduğu 2024 mali yılı bütçe teklifini görüştüğü Temsilciler Meclisi oturumuna katıldı.

Söz konusu oturumda üyelerin sorularını yanıtlayan Yellen, tahvil piyasasındaki baskı ve SVB Financial Group ile ilgili gelişmelerin sorulması üzerine, “Bazı bankaları ilgilendiren son gelişmeler var, dikkatle izliyorum. mali kayıplar yaşarsanız, bu bir endişe konusu olmalıdır.” diye cevap verdi.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) politika faizini beklentilerin üzerinde bir noktaya yükselteceğini fiyatlamasının ardından bazı bankaların tahvil pozisyonlarındaki kayıpları fark etmek zorunda kalması, ABD bankacılık sektöründeki endişeleri artırdı.

ABD merkezli bir ticari banka olan SVB Financial Group’un 21 milyar dolarlık tahvil durumunu yaklaşık 1,8 milyar dolar zararla kapatması ve 2 milyar dolardan fazla sermaye artıracağını açıklamasının ardından bankanın hisse fiyatı dün yüzde 60’tan fazla değer kaybetti.

Silikon Vadisi Bankası olarak bilinen SVB Financial Group’un bazı girişim sermayesi yatırımcılarına paralarını bankadan çekmelerini tavsiye etmesinin ardından vadeli işlem piyasasında kayıpların sürmesi üzerine işlemleri askıya alındı.

ABD basınında yer alan haberde, SVB Financial Group’un çalışanlarına bir mesaj göndererek şirketin bir sonraki adımı belirlemek için bir dizi toplantı düzenlediğini ve şube çalışanları hariç tüm çalışanların çalışmalarının istendiğini bildirdi. bir sonraki duyuruya kadar evden.

Ayrıca, düzenleyicilerin SVB Financial Group’un Kaliforniya ofisinde denetimler yaptığı kaydedildi.

habersivrice.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu