Ekonomi

Ueda: Enflasyonun BOJ’un hedefine ulaşması zaman alacak

Japonya Merkez Bankası Başkanı Kazuo Ueda, fiyat görünümüne ilişkin belirsizlik nedeniyle merkez bankasının yüzde 2’lik enflasyon hedefine ulaşmak için belirlenmiş bir zaman çerçevesi olmadığını söyledi.

Ueda’nın yaklaşımı, 2013’te enflasyonu yaklaşık iki yıl içinde yüzde 2’ye çıkarmak için büyük bir varlık satın alma programı uygulayan selefi Haruhiko Kuroda’nın yaklaşımıyla çelişiyor.

Ueda Cuma günü yaptığı açıklamada, “Para politikasının ekonomi üzerindeki etkisinin ortaya çıkması için gereken süre, koşullara bağlı olarak çok hareket edebilir. Bu nedenle, aklımızda herhangi bir zaman çerçevesi yok.”

Parlamento’ya yaptığı açıklamada, “Bunu söyledikten sonra, temel görüşümüz 10 yıldan fazla sürmeyeceğidir. Yine de hedefi olabildiğince erken vurmaya çalışacağız” dedi.

Ueda ayrıca, merkez bankasının emlak tröst fonları (GYO) satmaya başlayıp başlamayacağı ve ne zaman başlayıp başlamayacağı da dahil olmak üzere BOJ’un aşırı gevşek politikasından bir çıkış stratejisinin ayrıntılarını tartışmak için erken olduğunu söyledi.

haber-arsin.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu