Haber

Paris 2024 Olimpiyat Merkezinde Arama: ‘Zimmete para geçirme’ iddiası

Fransa’nın başkenti Paris’te 2024 Olimpiyatları organizasyon komitesinin ofisi basıldı. Konuyla ilgili açıklama yapan savcılık, büro binasına yapılan baskın ve aramanın ‘kayırmacılık’ ve ‘kamu parasını zimmetine geçirme’ tezleriyle başlatılan soruşturmalar kapsamında gerçekleştirildiği bilgisini paylaştı.

Reuters’in haberine göre 26 Temmuz-11 Ağustos tarihleri ​​arasında düzenlenecek Yaz Olimpiyatlarını düzenleyen heyet, konuyla ilgili açıklama yaparak komite binasının polis tarafından arandığını doğruladı. Konuyla ilgili “doğrudan bilgiye” sahip bir kaynak, ajansa, arama emrinin Fransa’nın ulusal mali hatalar savcılığı tarafından verildiğini söyledi.

İNCELEME 2017’DE AÇILDI

Paris 2024’ten yapılan açıklamada, “Organizasyon Komitesi’nin merkez ofisi aranıyor. Paris 2024, soruşturmaları kolaylaştırmak için müfettişlerle tam bir işbirliği içinde.” Sözcü, “Bu noktada paylaşacak başka bir şeyimiz yok” dedi.

Ulusal Mali Kabahatler Ofisi (PNF), Yaz Oyunları Organizasyon Komitesi tarafından yapılan sözleşmelerle ilgili 2017 yılında açılan ön soruşturma kapsamında arama yapıldığı bilgisini paylaştı. Açıklamaya göre, Fransa Yolsuzlukla Mücadele Dairesi’nin incelemesinin ardından 2022’de açılan ön soruşturma kapsamında Olimpik ve Paralimpik altyapıdan sorumlu kamu kuruluşu SOLIDEO’nun merkez ofisi de arandı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu