Haber

Miçotakis: Önemli farklılıklarımız olabilir ama Türkiye ile bağlarımız var

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile Atina’da bir araya geldi. Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesinin ardından Yunanistan’a giden Blinken, başkent Atina’da Miçotakis tarafından kabul edildi.

Görüşme öncesi gazetecilere açıklamalarda bulunan Blinken, ABD ile Yunanistan arasında 4. tur Stratejik Diyalog sürecinin başlaması münasebetiyle Atina’ya ziyarette bulunduğunu söyledi. Blinken, bu sürecin ikili düzeyde ilişkileri güçlendirdiğini kaydetti. ABD’nin Yunanistan’ın Ukrayna’ya verdiği destekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Blinken, “Yunanistan’ın bölgedeki rolü, enerji, çevre konularındaki liderliği, Batı Balkanlar’ın Avrupa ülkelerine dahil edilmesi büyük fark yaratıyor ve bunun için minnettarız.”

‘KURTARMA EKİBİ GÖNDEREN İLK ÜLKE OLDUK’

Miçotakis ise Rusya-Ukrayna savaşının bir yıldır sürdüğünü hatırlatarak, Yunanistan’ın Ukrayna’ya askeri yardım da dahil olmak üzere zemin verdiğini söyledi. Başbakan Miçotakis, “Türkiye’den geldiğinizi biliyorum. Komşumuzun başına gelen bu insani felaket hepimizi derinden üzdü. Yardım için arama kurtarma ekibi gönderen ilk ülke olduk” dedi.

“İLİŞKİLERİ GELİŞTİRMEK İSTİYORUZ”

Miçotakis, deprem felaketinin Türk ve Yunan halkları arasındaki derin bağı kanıtladığını belirterek, “Önemli ve büyük siyasi farklılıklarımız olabilir ama halklarımız arasında bağlar var. Umarım ilişkilerimizi geliştirmemiz için bir fırsat doğar. ve genel olarak Doğu Akdeniz olan bu manevi bağ üzerine inşa edin.” Ülke istikrarı açısından faydalı olacağına inanıyorum” dedi.

Blinken’in yarın Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ve Yunanistan’ın ana muhalefet partisi Radikal Sol İttifakı (SYRIZA) başkanı Alexis Tsipras ile görüşmesi bekleniyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu