Ekonomi

Evi olmayanlara müjde! İlk kez ev alacaklara destek

İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlerde konut sıkıntısı devam ediyor. Konut fiyatlarındaki artış ve kira fiyatlarındaki fahiş fiyat artışı nedeniyle konut fikri yaşanıyor.

Fahiş kira artışlarının önüne geçilmesi amacıyla geçen yıl uygulamaya konulan yüzde 25’lik kira zammı bitiş süresi 1 yıl daha uzatıldı. 2 Temmuz 2023’ten 2 Temmuz 2024’e kadar konut kiralarında kira artışı üst sınırı bir yıl için yüzde 25 olacak.

Kira fiyatları yükseldikçe evlerini ailelere kiralamayı tercih eden ev sahipleri de öğrenci ve bekarlara yöneliyor. Kira artış limiti nedeniyle kısa süreli kiracı arayan ev sahipleri evlerini bekarlara ve öğrencilere vermeye başladı.

İSTANBUL’DAKİ KONUTLARIN YÜZDE 5’İ BOŞ

Uzmanlara göre İstanbul’daki 6,5 milyon konutun yüzde 5’i boş. Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, boş konutun İstanbul’da değerli bir sorun olduğunun altını çizdi. Özelmacıklı, “Bu sayede boş konutlara ek vergi çıkabiliyor. Ülkemizin kiralık konutta kalıcı poliçelere ihtiyacı var. İnşaat firmalarına arsa tahsis edecek ya da sadece kiralık konut yapacak poliçelere ihtiyaç var. “

İLK KEZ ALICILARA GELEN İLAVE ÖDEMELER

Hükümet ise konut sorununu çözmek için yeni adımlar atıyor. güncellenmiş ekonomiTürkiye Cumhuriyeti politikaları kapsamında Orta Vadeli Program (OVP) hazırlıkları sürerken, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’dan evi olmayanları sevindiren bir açıklama geldi.

Eylül ayının ilk yarısında OVP’yi açıklayacaklarını belirten Yılmaz, öngörülebilirliğin arttığı bir ortama geçiş olacağını vurguladı.

İlk konut alımı için destekleyici bir çerçevede hareket edeceklerini belirten Yılmaz, “TCMB ve BDDK’nın bu konuda çalışmaları var, konut arzını artırmamız lazım” dedi. sözlerini kullandı. İlk defa konut alacakları için finansman ya da kredi bazında olacağı öngörülüyor.

Alakalı haberler

habernazimiye.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu