Haber

CHP Milletvekili Gürer, işletmelerde çalışan stajyer öğrencilerin işçi gibi gösterildiğini iddia etti

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilerde işletmelerde çalışan stajyer öğrencilerin işçi olarak gösterildiğini iddia etti.

Gürer, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında Bakan Vedat Işıkhan’a, “Türkiye’de kaç kişi aşırı yoksulluk içinde yaşıyor?” Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı komisyonunda bütçe görüşmeleri sırasında. Sorusunu kendisinin yönelttiğini belirtti.

Işıkhan, “Ülkemizde asgari ücret 11 bin 402 lira. Bu kapsamda çalışan, aşırı yoksulluk veya açlık sınırında yaşayan kimse yok.” Gürer, Bakan Işıkhan’ın açlığın ve yoksulluk sınırının sonunun ne olduğunu bilmediğini belirtti. Gürer, “Günümüzde asgari ücretle Ankara’da veya İstanbul’da ev kiralamak mümkün değil. Elektrik, su, ulaşım gibi farklı giderleri de hesaba kattığınızda ülkenin önemli bir kesimi aşırı yoksulluk içinde.” söz konusu.

Işıkhan’ın verdiği bir diğer cevapta Gürer, işletmelerde çalıştırılan stajyer çocukların işçi olarak gösterildiğini ve TÜİK’in açıkladığı verilerde yer aldığını söyledi. “Stajyer öğrenciler, işletmelerde çalıştırılan çocuklarımızı TÜİK’in açıkladığı rakamlarda işçi olarak gösteriyor. Ancak yaşlılık sigortaları başlamadığı için işçi olarak tanımlanmıyorlar.” “Onları öğrenci sayıyorlar. Hak verirken öğrenci, işçi sayısı açıklandığında işçi oluyorlar. Bu ne çelişki. Bu çocukların hakkını verin.” dedi.

haber-yalihuyuk.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu