Ekonomi

Arabuluculuk patronun lehine döndü: İşçinin kıdem tazminatı yağmalandı

Arabuluculuk, ’emek’ yerine ‘patron’ lehine döndü. Patronun işçiye kıdem tazminatı ödememek için arabuluculuğa başvurduğu ortaya çıktı.

“Patronların kıdem tazminatı sorunu yok”

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre Hak-İş Önderi Mahmut Arslan, arabuluculuk sistemini kullanan işverenler tarafından milyonlarca personelin kıdem tazminatı hakkının adeta talan edildiğini söyledi. Arslan, bu talanı devletin de takip ettiğini savundu. Basın toplantısında konuşan Önder Arslan, yeni hazırlanan Orta Vadeli Program’da (OVP) kıdem tazminatı gibi bir madde olup olmayacağı sorusuna, “Patronlar için kıdem tazminatında bir sıkıntı yok. Kıdem tazminatını arabuluculuk yoluyla çözdüler. İşten çıkarılan işçiler kıdem tazminatlarını alamazlar hale geldi” dedi.

‘HABER VERMEDEN GİRİŞ VE ÇIKIŞ’

Arslan, SGK bilgilerine göre işverenler tarafından 38 milyon sigortalı personele giriş çıkış yapıldığını, bu sayıdan bir personelin birkaç kez işten çıkarılarak yeniden işe alındığının anlaşıldığını belirtti. Arslan, “İşçi tazminatsız işten çıkarılıyor. Sonra arabulucu devreye giriyor. İşçiye ‘Şu kadar alacaksın’ dedi. Dava açarsan yıllar alır, bir şey alamazsın. Gel bu paraya razı ol’ diyor. Karşısında büyük patronları ve avukatları gören işçi çaresizce söyledikleri rakama razı olur. İşçinin kıdemi resmen yağmalanıyor” dedi.

HAK-İŞ Lideri Mahmut Arslan, Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile görüştüklerini hatırlatarak, “Kemal Derviş, acı ilacı bize sunmadan önce tüm sosyal taraflarla tek tek görüştü. Yılmaz’a Mehmet Şimşek’in Derviş’in yaptığının aynısını yapmasını ve acı tarifi bizimle paylaşmasını önerdim.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu