Ekonomi

Altın, kritik enflasyon verisi öncesi yükseldi

Altın, Fed’in bir sonraki faiz kararı hamlesine ilişkin daha net bir gösterge vermesi beklenen değerli ABD enflasyon verileri öncesinde yükseldi.

Spot altının onsu 1.917 dolardan işlem görüyor. Öte yandan ons altın üzerinden hesaplanan gram altın ve bankalararası Dolar/TL kuru 1.665 TL seviyesinden alıcı buluyor.

Çekirdek enflasyonun gerilemesi beklenirken Bloomberg Economics, düşüş trendinin devam etmesi halinde Fed’in bir sonraki toplantısında sıkılaştırmaya ara vermeyi destekleyeceğini tahmin ediyor.

Artan tahvil faizleri ve borçlanma maliyetleri faiz getirmeyen altını olumsuz etkiliyor.

Ancak bu hafta %1’den fazla düşüş yaşayan değerli metal bir ayın en düşük seviyesinden işlem görüyor. ABD tahvil ihracının tahvil getirilerindeki artışı pahalı metal üzerinde baskı oluştursa da, yatırımcılar fazla arzı emiyor gibi görünüyor.

Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Ed Moya, “Altın, kritik enflasyon verileri öncesinde bu kadar zayıflamamalı. “Bazı büyük piyasa oyuncuları, Wall Street’in yıllık manşet enflasyondaki hafif bir artışa kibarca yanıt vermeyeceğinden korktukları için kar almayı seçmiş olmalılar.”

Zayıf Çin ticaret verilerinin etkisiyle piyasadaki gerilim, küresel ekonomik büyümenin hızı konusunda şüphelere yol açarken, dolar göstergesi bu hafta başında yaklaşık beş ayın en hızlı yükselişini yaşarken, doların güçlenmesi altın fiyatları üzerinde baskı oluşturdu.

alpuajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu